10 rzeczy niezbędnych w podróży

Oto lista przedmiotów, które mogą okazać się niezbędne podczas samodzielnie zorganizowanej podróży w odległe zakątki świata. Wiele z tych rzeczy warto mieć również na wczasach all inclusive w dużych ośrodkach turystycznych.

1. Dokumenty i ich kopie (paszport, wiza, bilety, rezerwacje).

14173361870_2cf9b228ee_bPhoto credit: horseman7869 / Foter / CC BY

Ważne dokumenty trzeba trzymać w bezpiecznym, nie widocznym miejscu. Jeżeli wybieramy się do miejsca, gdzie ryzyko napadu/kradzieży jest szczególnie wysokie, warto pomyśleć o sekretnych kieszeniach. Ciekawym rozwiązaniem są również paski ze schowkiem, nie włożymy tam zbyt wiele ale trochę gotówki i pomniejszone kopie dokumentów się zmieszczą. Zasada jest prosta – im, bardziej dzikie jest miejsce, do którego się wybieramy, tym warto zrobić więcej kopii i umieścić je w kilku miejscach.

2. Karty płatnicze

12696032183_0d9622ae98_b

Photo credit: Sean MacEntee / Foter / CC BY

W większości krajów dosyć łatwo znajdziemy bankomat. Warto z nich korzystać, ponieważ jest to wygodne i bezpieczne- nie musimy mieć przy sobie gotówki na cały wyjazd. Jestem zwolennikiem oszczędzania tam, gdzie nie wymaga to żadnych poświęceń i wyrzeczeń. Dlatego też polecam założyć konto w kantorze internetowym, gdzie możemy wymienić walutę taniej. Do tego bierzmy osobną kartę do każdej waluty. Kilka kart razem z kopiami dokumentów chowamy w bezpiecznych miejscach.

3. Gotówka w małych nominałach

5499369491_742b2716f2_bPhoto credit: The hills are alive* (away) / Foter / CC BY

Zawsze trzeba mieć przy sobie trochę gotówki. Równowartość około 100 euro w drobnych nominałach w większości krajów powinna wystarczyć. Małą część wymieniamy od razu po przybyciu, dzięki czemu mniej wydamy na transport i pierwsze zakupy. Pozostałą kwotę wymieniamy kiedy już zaznajomimy się nowym miejscem i zaczniemy się orientować w kursach wymiany walut. Takie działanie pozwoli uniknąć nieuczciwych handlarzy walutą.

4. Zestaw MacGyvera5363515039_c05e9fc9b9_b

Photo credit: pennuja / Foter / CC BY

Z awariami jest tak, że zawsze pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie wszystkie naprawimy sami ale będąc odpowiednio przygotowanym można prowizorycznie naprawić np. odpadającą podeszwę od buta czy rozerwany plecak. Niezbędne minimum to igła i mocna gruba, nitka, a tak ze nóż wielofunkcyjny (tani model bez zbędnych bajerów w zupełności wystarczy), plastikowe opaski samozaciskowe i srebrna taśma (Duckt Tape). Z tym zestawem żadna awaria nam nie straszna 🙂

5. Międzynarodowa książeczka szczepień

20150206_153125

W większości przypadków szczepienia są dobrowolne. Zdarzają się jednak kraje, które wymagają udokumentowanych szczepień na niektóre choroby. Warto rozeznać się przed wyjazdem. Wszystkie szczepienia które robimy profilaktycznie wpisujemy do “żółtej książeczki”.

6. Śpiwór, ręcznik.

5367102965_59060c7133_bDwie kolejne rzeczy o wielu zastosowaniach. Zarówno ręcznikiem jak i śpiworem możemy się przykryć podczas długiej podróży. Jeżeli podróżujemy “budżetowo”, często możemy znaleźć tańszy nocleg np. bez pościeli lub pościel nam przydzielona wprawi nas w osłupienie. Zarówno ręcznik jak i śpiwór najlepiej wybrać jak najmniejsze. Ja ostatnio kupiłem śpiwór wielkości 1,5 litrowej butelki. Najlepszy ręcznik na podróż to ręcznik z mikrofibry-mały,lekki i szybkoschnący.

7. Odpowiednia odzież i obuwie.

shoes-428608_1280

W wielu tzw. “ciepłych krajach” są bardzo duże różnice temperatur w ciągu doby. Warto się na to przygotować. Bardzo dobrym sposobem jest wzięcie ze sobą bielizny termicznej, która zajmuje nie wiele miejsca, a naprawdę świetnie się sprawdza. Kolejne niezbędne elementy garderoby to ciepła rozpinana bluza z kapturem, coś co zabezpieczy nas i nasz bagaż przed deszczem, wygodne obuwie (jeżeli nie planujemy wypraw w wysokie góry typowo górskie buty możemy odpuścić na rzecz czegoś lżejszego). Obowiązkowe również jest okrycie głowy, najlepiej kapelusz pod którym schowamy również uszy i kark.

8. Apteczka

pills-140186_1280

To jeden z najważniejszych elementów bagażu nie można o nim zapomnieć, ani umniejszać jego znaczenia. Dobrze wyposażona apteczka może czasem uratować życie. Koniecznie muszą się w niej znaleźć: środki opatrunkowe i do dezynfekcji, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, antybiotyki, preparat na rany, środki na problemy żołądkowe, repelenty i krem z filtrem przeciwsłonecznym. To bardzo ogólny szkic. Za kilka dni podam dokładny skład apteczki jaką zabieram do Indii.

9. Antyczny telefon komórkowy

466983614_4bfb8b9b6a_b

Photo credit: CannedTuna / Foter / CC BY

Im bardziej odporny na uszkodzenia tym lepiej. Najważniejsza jest dobra, żywotna bateria, warto też zwrócić uwagę na to w jakich zakresach telefon funkcjonuje. Smartfon jest super, ale nie zawsze mamy gdzie go naładować, drugi odporniejszy telefon warto mieć pod ręką. Dodatkowo w miarę możliwości kupujemy miejscową kartę SIM, pozwala to obniżyć koszty jego użytkowania.

10. Mądra książka

old-books-436498_1280

Rozwój to podstawa. W podróży zawsze znajdzie się czas na lekturę. Jeżeli jedziemy na bardzo długo i daleko warto zaopatrzyć się w czytnik ebooków, w przeciwnym wypadku rezygnujemy z rzeczy które nie będę nam niezbędne na rzecz książki.

Dobrnęliśmy do końca. Jestem pewien, że z zestawem, który opisałem nie zginiecie. Pamiętajcie, że wszędzie na świecie żyją ludzie i większości miejsc bez problemu zakupimy to co będzie nam potrzebne. Często kupimy rzeczy ciekawsze i tańsze niż w Polsce.

Cały czas chodzi mi po głowie myśl, że podróżując po Europie bez problemu damy sobie radę ruszając tylko z garścią gotówki lub kartą płatniczą. Na pewno będzie to kosztowało więcej niż zabranie ze sobą przemyślanego bagażu, ale jeżeli ktoś nie lubi się pakować będzie to dla niego ciekawa alternatywa.

Może Ci się również spodoba