Ceny na Jamajce

ceny_na_jamajceTemat widmo. Przed wylotem sporo szukałem i nie wiele znalazłem. Ten wpis jest dla kolejnych zdobywców jamajskich plaż.

Dla ułatwienia można zaokrąglić 100 dolarów jamajskich (JMD) jako równowartość 3 PLN. Walutę można wymienić praktycznie w każdym hotelu, banku, nawet na ulicy. Kurs wymiany przeważnie jest uczciwy. Absolutnie nie polecam wymieniać gotówki bezpośrednio na lotnisku- gorszego kursu niż tam nie postkaliśmy nigdzie. Wszędzie akceptowane są dolary amerykańskie, z euro też nie było większych problemów. Czasem jednak kiedy przychodziło do płacenia okazywało się, że w danym miejscu nie koniecznie obowiązuje korzystny przelicznik dlatego na Jamajce warto mieć zawsze ze sobą dwie różne waluty.

1. Jedzenie i napoje

Ogólnie ceny na Jamajce są bardzo zbliżone do europejskich. W Negril jest kilka supermarketów, jak wszędzie na świecie ceny w nich zawsze są niższe niż w małych sklepikach nastawionych tylko na turystów.

Kilka przykładowych cen:

Kolacja w restauracji na plaży 33 USD (2x lokalne piwo, dwa dania z grilla)

Woda 1,5l 100 JMD

Napój aloesowy 1,5l 300 JMD

Cola 2l 200 JMD

Rum 0,75l 1055 JMD

Piwo 112 JMD

Paczka ciastek 50-60 JMD

Zestaw w Burger Kingu 600-900 JMD

Przejściówka do podłaczenia europejskiej ładowarki 200 JMD

Panny ( lokalna przekąska) 165 JMD

Energy drink 65 JMD

Lokalne marki są przeważnie tańsze od tych importowanych, chociaż nie jest reguła.

ceny_na_jamajce

2. Noclegi

Ceny na Jamajce są bardzo zróżnicowane. Najtańsze noclegi nie są ekstra tanie ale można bez problemu znaleźć całkiem znośne warunki za rozsądne pieniądze. Na pierwsze dwie noce zrobiliśmy rezerwację przez booking.com. Po nauczce z Indii liczyliśmy na to, że również tym razem na miejscu znajdziemy coś tańszego i ciekawszego. Wybraliśmy Travellers Beach Resort– średniej klasy hotel, który spodobał nam się na tyle, że zostaliśmy w nim przez cały pobyt. Początkową cenę z bookingu- 54 USD za pokój udało nam się lekko zbić do 52 USD. Jak na Jamajskie standardy jest to cena stosunkowo niska. Osoby szukające luksusu i nie liczące się z wydatkami bez problemu trafią do mega luksusowych resortów gdzie ceny oczywiście są adekwatne do jakości ofertowych usług.

ceny_na_jamajce

3. Transport

Przelot na trasie Bruksela-Montego Bay dla 2 osób z bagażem podręcznym i jedną sztuką bagażu rejestrowanego kosztował około 680 EUR. Za parking przy lotnisku zapłaciliśmy 60 EUR. Cena obejmowała transfer z parkingu na lotnisko i z lotniska na parking przy drodze powrotnej.

Transport z lotniska Montego Bay do Negril kosztował 60 USD w jedną stronę, w drugą po lepszych negocjacjach 50. Cena wyjściowa to 80USD, więć po raz kolejny umiejętności zbijania ceny bardzo się przydały. Trasa, którą jechaliśmy to około 75km, czas przejazdu 1,5 godz. Początkowo planowaliśmy z lotniska do hotelu dostać lokalnym autobusem, ale dowiedzieliśmy się, że nie kursują regularnie, nie obejdzie się bez przesiadek dlatego zdecydowaliśmy się na taksówkę. Kiedy leci się tylko na tydzień każda godzina ma znaczenie.

ceny_na_jamajce

4. Inne

Nasz pobyt był bardzo leniwy dlatego więcej cen Wam nie podam, ceny wycieczek na miejscu są dosyć wysokie. Moim zdaniem jeżeli chce się rzeczywiście poznać Jamajkę i sporo zwiedzić najlepsza opcją jest wynajęcie auta i spokojne objechanie całej wyspy. Jak pisałem wcześniej podobno wschodnia-północna część wyspy jest dużo przyjemniejsza i bardziej prawdziwa niż Negril. Nie ma tam jednak tak pięknych plaż.

Łącznie tygodniowy pobyt dla 2 osób w umiarkowanym standardzie kosztował nas nieco ponad 1500 EUR. Czyli Karaiby nie muszą być zarezerwowane tylko dla milionerów 🙂

Mocno się gimnastykując i kontrolując każdy wydatek spokojnie zeszlibyśmy do 1200 EUR albo nawet trochę niżej. Czasem po prostu nie warto oszczędzać i rozważać każdego wydanego PLN, EUR czy USD.

Rekomendacje i namiary na miejsca i osoby, które przypadły nam do gusty zamieszczę w kolejnym wpisie o Jamajce.

Może Ci się również spodoba