Chcę mieć sztabkę srebra

gold-295938_1280

Chcę mieć sztabkę srebra – ta myśl krążyła mi po głowie od kiedy zacząłem czytać książki Roberta Kiyosakiego.

Od chęci do zakupu upłynęło kilka lat. W tym czasie przekopałem cały internet kilkukrotnie i dowiedziałem się jak działa zakup metali szlachetnych w formie fizycznej na polskim rynku.

W tym wpisie skupię się tylko na konkretach, opiszę jak i gdzie kupuję metale szlachetne, jak również możliwości ich późniejszej sprzedaży. Temat sprzedaży opiszę tylko w teorii, ponieważ moich monet i sztabek jeszcze nie sprzedawałem i w najbliższych kilku latach nie planuję.

Miałem okazję kupować srebro oraz złoto w dwóch sklepach internetowych. Jeden już nie działa, sklep działał super, ale właściciel postanowił zrobić spory przegląd na giełdzie i słuch po nim zaginął.

79th element– ten sklep działa już od ładnych kilku lat, zrobiłem za jego pośrednictwem kilka zakupów (mniejszych i większych). Za każdym razem byłem w 100% zadowolony z całej transakcji. Mają bardzo przystępne ceny. Czasem w innych sklepach owszem,  można znaleźć np. srebrne monety jednouncjowe o 1 zł taniej ( mniej niż 1% ceny wspomnianej monety ). Dodatkową zaletą tego sklepu jest to, że umożliwia on odbiór osobisty towaru na terenie Wrocławia co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z przesyłką. Oczywiście nie jest to udogodnienie dla wszystkich.

Na polskim rynku obecne są również zagraniczne firmy. Nie korzystałem z ich usług, ale wydają się być wiarygodnie. Kiedyś pewnie do nich zajrzę. Przykładem takiego sklepu jest niemiecki Bessergold.

Aktualne ceny metali śledzę na stronie www.ceny-zlota.pl . Można tam znaleźć informacje o cenach we wszystkich wiarygodnych sklepach. Znajdziecie tam wartości  monet oraz sztabek ze srebra i złota. Fajną opcją są również zestawienia aktualnych cen skupu. Kilka sklepów nie tylko zajmuje się sprzedażą, ale również skupem. Oczywiście sklepy skupujące metale chcą na nich zarobić. Aktualnie jedną uncję srebra możemy kupić za około 83 zł, sprzedać natomiast za około 64 zł.

Tak w dużym skrócie wygląda inwestowanie w metale szlachetne w formie fizycznej w Polsce. Oczywiście można znaleźć  masę programów oszczędnościowych, które w teorii opierają się za zakupie złota i trzymanie go w jakiś tajemnych skarbcach. Nie dajcie się nabrać na takie ściemy. Zaletą i największym sensem inwestowania w metale jest ich zakup w formie fizycznej i przechowywanie ich we własnym zakresie.

W sytuacji kryzysowej, nikt Was nie dopuści do skarbca w Polsce, a co dopiero mówić o jakimś odległym kraju.

Warto ponieść nieco większe koszty i mieć swój sztaby oraz monety zawsze „pod ręką”.  Pamiętajmy, że 50 tysięcy złotych ulokowane w złotych monetach inwestycyjych nie zajmie więcej miejsca niż opakowanie po telefonie komórkowym.

 

Może Ci się również spodoba