Chcę mieć sztabkę srebra

gold-295938_1280

Chcę mieć sztabkę srebra – ta myśl krążyła mi po głowie od kiedy zacząłem czytać książki Roberta Kiyosakiego.

Od chęci do zakupu upłynęło kilka lat. W tym czasie przekopałem cały internet kilkukrotnie i dowiedziałem się jak działa zakup metali szlachetnych w formie fizycznej na polskim rynku.

W tym wpisie skupię się tylko na konkretach, opiszę jak i gdzie kupuję metale szlachetne, jak również możliwości ich późniejszej sprzedaży. Temat sprzedaży opiszę tylko w teorii, ponieważ moich monet i sztabek jeszcze nie sprzedawałem i w najbliższych kilku latach nie planuję.

Miałem okazję kupować srebro oraz złoto w dwóch sklepach internetowych. Jeden już nie działa, sklep działał super, ale właściciel postanowił zrobić spory przegląd na giełdzie i słuch po nim zaginął.

79th element– ten sklep działa już od ładnych kilku lat, zrobiłem za jego pośrednictwem kilka zakupów (mniejszych i większych). Za każdym razem byłem w 100% zadowolony z całej transakcji. Mają bardzo przystępne ceny. Czasem w innych sklepach owszem,  można znaleźć np. srebrne monety jednouncjowe o 1 zł taniej ( mniej niż 1% ceny wspomnianej monety ). Dodatkową zaletą tego sklepu jest to, że umożliwia on odbiór osobisty towaru na terenie Wrocławia co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z przesyłką. Oczywiście nie jest to udogodnienie dla wszystkich.

Na polskim rynku obecne są również zagraniczne firmy. Nie korzystałem z ich usług, ale wydają się być wiarygodnie. Kiedyś pewnie do nich zajrzę. Przykładem takiego sklepu jest niemiecki Bessergold.

Aktualne ceny metali śledzę na stronie www.ceny-zlota.pl . Można tam znaleźć informacje o cenach we wszystkich wiarygodnych sklepach. Znajdziecie tam wartości  monet oraz sztabek ze srebra i złota. Fajną opcją są również zestawienia aktualnych cen skupu. Kilka sklepów nie tylko zajmuje się sprzedażą, ale również skupem. Oczywiście sklepy skupujące metale chcą na nich zarobić. Aktualnie jedną uncję srebra możemy kupić za około 83 zł, sprzedać natomiast za około 64 zł.

Tak w dużym skrócie wygląda inwestowanie w metale szlachetne w formie fizycznej w Polsce. Oczywiście można znaleźć  masę programów oszczędnościowych, które w teorii opierają się za zakupie złota i trzymanie go w jakiś tajemnych skarbcach. Nie dajcie się nabrać na takie ściemy. Zaletą i największym sensem inwestowania w metale jest ich zakup w formie fizycznej i przechowywanie ich we własnym zakresie.

W sytuacji kryzysowej, nikt Was nie dopuści do skarbca w Polsce, a co dopiero mówić o jakimś odległym kraju.

Warto ponieść nieco większe koszty i mieć swój sztaby oraz monety zawsze „pod ręką”.  Pamiętajmy, że 50 tysięcy złotych ulokowane w złotych monetach inwestycyjych nie zajmie więcej miejsca niż opakowanie po telefonie komórkowym.

 

Może Ci się również spodoba

 • blaugrana_poland

  Złoto/srebro staje się coraz bardziej popularne w PL zważywszy na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą.
  Nikt do końca nie wie, jaki będzie następny ruch Putina…

  • Szczególnie teraz kiedy ceny złota i srebra utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie jest dobry czas na zakupy.
   Jeżeli putin (na tym blogu to nazwisko można pisać z małej litery) się rozkręci metale mogą być jedną z lepszych form ochrony swojego majątku.
   O ile mnie pamięć nie myli aby przeżyć II wojne światową wystarczyło posiadać około 2,5 uncji złota.

   • blaugrana_poland

    …a powiedz mi: czy jesteś w posiadaniu wykresu obrazującego, jak zmieniała się cena złota na przełomie ostatnich 10 lat?

    • Dane są ogólnodostępne.
     Podejrzewam, że Twoim zdaniem aktualna cena jest zbyt wysoka, dlatego zapytałeś o dane historyczne.
     Solidny spadek już był, możliwe że ceny nadal będą spadać. Z drugiej strony każdy kto tylko może drukuje coraz więcej kasy, dlatego cena złota może znów zacząć rosnąć.
     Przydałaby się szklana kula…

     • blaugrana_poland

      Inwestowanie w złoto jest według mnie sensowne, wówczas gdy potraktujemy ją jako inwestycję wieloletnią, która ma na celu zabezpieczyć część naszych oszczędności na wypadek sytuacji nadzwyczajnych (z wiadomych względów).
      Osobiście polecam kupować złoto w uncjach, w których podawana jest cena złota na rynkach.

      Potem tylko kasetka i do sejfu 🙂

 • SzymonK

  Tutaj również mam kilka kolejnych groszy 🙂

  Szkoda, że tak ważny temat został potraktowany po macoszemu. Ale wierzę, że to dopiero początek i temat obszerniej opisany wróci na bloga 😉 Warto zaznaczyć, że cena srebra i złota znajduje się w tym momencie bardzo blisko poziomu rentowności. Ropa jest znacznie poniżej i to tylko kwestia czasu kiedy ceny ruszą do góry (moim zdaniem max wrzesień), a już teraz widać pierwsze, na razie nieskuteczne, działania.

  Kruszce są prawdziwym pieniądzem, który bezwzględnie powinien znajdować się w portfelu każdego inwestora-amatora, czy po prostu osoby oszczędzającej. To gdzie kupuje to czasami sprawa drugorzędna, ponieważ w długim terminie z pewnością przyniesie zysk. Ja osobiście uważam, że srebro okaże się większym “hitem”, ale to oczywiście zostawiam ocenie innych. Tak tylko ku przestrodze polecam rzucić okiem na wykres zamieszczony pod linkiem – http://tnij.org/c67ywm3 .

  Co do komentarzy blaugrana_poland o dane historyczne, są pewne wskaźniki, które lepiej opisują wartość złota i srebra. Nie chcę umniejszać znaczeniu danym historycznym, dla mnie to ważny drogowskaz, ale wspomagam się czasami innymi. Mowa tu chociażby o dow in gold; skupie złota przez dane sektory w poszczególnych latach, zmiana rezerw walutowych.

  • SzymonK temat nie został potraktowany po macoszemu.
   Na blogu chcę pokazać pewien kierunek, w którym zmierzam, nieco inną drogę niż “standardowa” wybierana przez większość. Dlatego czasem można odnieść wrażenie, że wiele tematów poruszam bardzo powierzchownie. Praktycznie w każdej dziedzinie są eksperci, u których można uzupełniać swoją wiedzę. Podejrzewam, że z czasem tematyka bloga będzie się powoli zmieniała, tak jak moja codzienność 🙂

   Opisywałem w tym miejscu jak wygląda proces kupna w moim przypadku i jakie są ewentualne opcje wymiany metalu na gotówkę w przyszłości.
   Dlaczego inwestuję w metale i czego oczekuje po tej inwestycji to ciekawy pomysł na kolejny tamet 🙂

   Jestem ogromnym entuzjastą inwestowania w srebro/złoto i podobnie jak Ty widzę większy potencjał w srebrze.
   Pozdrawiam