Ciepłe zimne kontakty

options-396266_1280

W większości biznesów tzw. kontakty to Twój największy kapitał. Bez kontaktów ciężko cokolwiek sprzedać, dobrze kupić, czy nawet załatwić jakiekolwiek formalności.

W biznesie MLM rola kontaktów jest jeszcze ważniejsza. Uważam, że  kontakty to wszystko co masz i od umiejętności rozwijania bazy kontaktów zależy powodzenie Twoich zamierzeń.

Ten tekst piszę głównie pod kątem biznesu MLM, ale większość informacji można spokojnie wykorzystać w innych rodzajach biznesów i życiu codziennym.

Na temat pierwszej listy można znaleźć masę informacji. Problem zaczyna się kiedy lista się „skończy”. Większej bzdury nie słyszałem – lista NIGDY się nie kończy. Kończy się lista znajomych na Facebooku i książka z kontaktami  w naszym telefonie. I co wtedy ? Większość ludzi stwierdza, że nie da się, że nie mają już się do kogo odezwać i kończą karierę bredząc, że w MLMie nie da się zarobić i że to jedna wielka ściema.

Bariera wejścia- ułatwione wyjście.

To jest problem niskiej bariery wstępu, jeżeli zakładasz biznes klasyczny wykładasz kilkaset tysięcy złotych, do tego bierzesz drugie tyle kredytu.  Wówczas „nie da się” nie istnieje, musi się udać. To, że 30 osób Cię wyśmieje, nie robi na Tobie większego wrażenia, bo przecież w końcu masz swój biznes. Rozpoczęcie współpracy z firmą z, którą ja współpracuję to wydatek 155 zł. Dlatego wiele osób szybko się poddaje, ponieważ sąsiad mechanik, wujek rolnik i ciocia nauczycielka powiedzieli, że to kiepski biznes i nie da się z tego żyć. Przecież to eksperci i ich opinia jest tą najbardziej wartościową. Znają się.

Kiedy lista się wyczerpie, nie można się poddawać. Moim zdaniem jest to moment, w którym mamy już trochę doświadczenia i możemy zająć się biznesem na poważnie. Ruszamy w tak zwany „zimny rynek”, czyli osoby obce. Tu pojawia się dylemat jak mam to zrobić ?

Mówiąc najprościej jak się tylko da: zmień „zimny rynek” na „ciepły”. Jeżeli zrobisz trzy razy zakupy w innym spożywczaku niż zawsze i do tego pogadasz o pogodzie, można powiedzieć, że znasz już osoby, które tam pracują. Zapisz się na dodatkowe zajęcia. Jeżeli pracujesz na pełen etat i myślisz, że nie masz czasu, wyłącz telewizor i czas się znajdzie. Mogą to być zajęcia sportowe, nauka języków obcych, czy nawet koło gospodyń wiejskich. Znajdź coś co Cię interesuje i zacznij chodzić na zajęcia. Po kilku tygodniach będziesz mieć kilka nowych kontaktów. MLM polega na pomaganiu ludziom. Takie właśnie osoby, które lubią pomagać znajdziesz w wolontariatach, schroniskach dla psów. W wolnym czasie możesz komuś pomóc, a przy okazji powiększysz swoją listę kontaktów.

grandstand-330930_1280

Miejsca gdzie możesz spotkać ludzi można wymieniać bez końca. Najważniejsze jest, żeby mieć oczy i uszy otwarte. Nie robić niczego na siłę i nie zamęczać wszystkich wizją milionów, które każdy może z Tobą zarobić. Podchodząc do ludzi po ludzku można połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie każdy chce robić z nami biznes i nie ma w tym nic złego. Trzeba uszanować i zaakceptować decyzję każdej osoby. Jeżeli ktoś stwierdzi, że po prostu nie chce nawet spróbować, ma zakaz narzekania na brak kasy. Jeśli narzekasz na swoją obecną sytuację i nie robisz absolutnie nic żeby ją zmienić, to przynajmniej swoim narzekaniem nie zatruwaj przestrzeni tym, którzy po prostu działają zamiast rozpaczać. „Ktoś, kto narzeka, że czegoś nie da się zrobić nie powinien przeszkadzać  temu, który właśnie to robi”.

Może Ci się również spodoba