Czym dla Ciebie jest wolność ?

beach-562145_1280

Wolność finansowa, to dla jednych cel, dla innych marzenie. Są też tacy, którzy twierdzą, że to ściema.

Pierwsza grupa osiągnie ją na pewno. Jedni szybko, innym zajmie to nieco więcej czasu. Druga grupa jest na dobrej drodze. To ludzie, którym zazwyczaj brakuje konsekwencji w działaniu, ale przy pomocy innych mają szanse na dotarcie do celu. Trzecia grupa to osoby, które będą strajkowały, domagały się utrzymania miejsc pracy, zwiększania płacy minimalnej i innych, niczym nie uzasadnionych roszczeń, niszczących gospodarkę. To osoby, którym zawsze coś po prostu się “należy”.

Skupię się na pierwszej i drugiej grupie, o głupocie trzeciej napiszę innym razem.

Czym dla mnie jest wolność finansowa? Definicji jest wiele. Dla mnie to stan, w którym możemy zrobić sobie nawet kilkuletnie wakacje, a mimo to co miesiąc będziemy otrzymywać dopływ gotówki, jaki pozwoli nam żyć na tym samym poziomie. Mam tu  na myśli oczywiście dochód pasywny. Zależnie od potrzeb zbudowanie pełnej niezależności może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu lat.

Wolność finansową dzielę na 6 poziomów.

Poziom 1

Nasz pasywny dochód to około 5-8 tys zł. Żyjemy na całkiem niezłym poziomie, i jesteśmy w stanie jeszcze co nieco odłożyć. O szaleństwach nie ma mowy, ale rozsądnie wydając pieniądze można pozwolić sobie na wiele (łącznie z wakacjami kilka razy do roku- w końcu jesteśmy wolni).

Poziom 2

Dochody, które uzyskujemy to od 8 do 20 tys zł. Zaczyna być miło, w przeciętnych sklepach ceny już nas raczej nie interesują. Spokojnie możemy odkładać średnią krajową, co powoduje stałe i widoczne zwiększenie naszego majątku. Jeżeli chcemy, możemy podróżować po całym świecie- nie ma problemu. Hotele 5 gwiazdkowe to kwestia wyboru.

Poziom 3

Dochód od 20 do 50 tys zł. Na tym poziomie dochód nie tylko jest większy niż w poprzednim ale pochodzi również z innych źródeł. Jeżeli wydajemy nasze pieniądze z głową, mamy już sporo oszczędności, które przy wysokim, ale rozsądnym poziomie życia ciągle się powiększają. Tym samym zwiększając nasze poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy szaleć to dobry moment żeby zacząć 🙂

Poziom 4

50- 300 tys zł miesięcznie. Jeżeli chcemy inwestować i nadal zwiększać dochody możemy np.  co  miesiąc kupować mieszkanie za gotówkę.

Poziom 5

300 tys – 1 mln. Nie da się ? Wszystko się da.  Większe dochody to tylko wielokrotność mniejszych. Taki dochód to możliwość kupowania np. Nowej S klasy co miesiąc albo całkiem niezłego apartamentu.

Poziom 6

od 1 mln do nieskończoności.  Ograniczenia mamy tylko w głowie !
“Może kupiłbym kolejną wyspę albo postawił wieżowiec w Dubaju hmmm… może lepiej wybuduję hotel na Marsie…” 😉

Poziomy, które wymieniłem są świetną pomocą przy zastanowieniu się nad tym, ile rzeczywiście chcemy zarabiać. Każde prawdziwe postanowienie to obowiązek ciężkiej pracy, jaką sami na siebie nakładamy. Sami też musimy wyznaczyć cele pośrednie, monitorować postępy i wyciągać wnioski.

Czy warto walczyć o wolność finansową? Zawsze !

Może Ci się również spodoba