3 Najlepsze aplikacje do zdjęć + BONUS!

foto_aplikacjePodobno dobre zdjęcie robi dobry fotograf, a najlepszy aparat to ten, który mamy aktualnie przy sobie… czyli jaki? Zdziwisz się jak spektakularne foty możesz strzelić – tak Ty!

Jasne, że chodzi o aparat w telefonie. Tutaj mamy dwie opcje. Pierwsza – najbardziej oczywista- sam jej używałem dłuuugie lata. Namierzamy coś ciekawego dla oka, wyciągamy aparat z kieszeni, cyk i po sprawie. Szybko, łatwo, czasem z fajnym efektem. Kiedy mamy dobre oko i niezły telefon, bywa że nawet z bardzo dobrym efektem.

Opcja, na której dziś się skupię to aplikacje. Rozszerzają one możliwości fotograficzne telefonu. Polecę Wam dziś trzy moje ulubione, sprawdzone i darmowe aplikacje. Zaczynamy!

1. Aparat Google

Absolutny numer jeden. Szczególnie do zdjęć w plenerze, kiedy chcę złapać jak najwięcej na jednym zdjęciu. Aplikacja pozwala robić zdjęcia sferyczne, panoramy i rozmycie soczewkowe. Używam jej praktycznie tylko do panoram. Mamy do wyboru panoramę w pionie, poziomie ( z 4 zdjęć ), panoramę prostokątną z 9 zdjęć i kolistą z kilkunastu zdjęć. Swoje możliwości Aparat Google udowodnił mi w Munnarze – od tamtej pory regularnie z niego korzystam i nawet przesiadka na aparat tego nie zmieniła . Aplikacja bardzo inteligentnie łączy zdjęcia, przy okazji świetnie balansując wszystkie ustawienia. Polecam szczególnie podczas zdjęć robionych pod słońce.

foto_aplikacje

Jeżeli dodatkowo mamy konto google i przeglądamy zdjęcia na komputerze (w przypadku np. zdjęć sferycznych) możemy oglądać je tak jakbyśmy byli w miejscu zrobienia zdjęcia. Efekt jest podobny do uzyskiwanego przy popularnych filmach 360°.

foto_aplikacje

2. Ultimate HDR Camera

Używam jej dosłownie od kilku tygodniu. Traktuję ją jako ciekawostkę i urozmaicenie. Zdjęcia HDR z tej aplikacji są mocno przerysowane, ale efekt końcowy jest bardzo ciekawy.

foto_aplikacje (3)

Mamy oczywiście kilka suwaków, dzięki którym mamy możliwość regulowania efektu HDR. Nie polecam jej do selfie, chyba że ktoś lubi zdjęcia, na których wygląda jak górnik (taki świeżo po wyjściu z kopalni).

foto_aplikacje

3. Snapspeed

Najnowsze znalezisko i największe zaskoczenie. Snapspeed to mega narzędzie do edycji zdjęć. Możliwości tej aplikacji są przeogromne. Na co dzień, jak większość fotografów, obrabiam zdjęcia w Lightroomie. Snapspeed może spokojnie służyć jako kieszonkowy Lightroom.

foto_aplikacje

Wszystkie aplikacje znajdziecie w Sklepie Play na telefonach z Androidem. Nie mam pojęcia jak wygląda dostępność na innych systemach i za bardzo mnie to  nie interesuje.

Na koniec bonus wspomniany w tytule. Większość zdjęć robionych telefonem robi się w biegu, w końcu do tego właśnie służy aparat w telefonie żeby mieć go zawsze przy sobie i używać kiedy nagle pojawi się potrzeba.

Wiem, że dla bardzo wielu osób aparat w telefonie to też jedyny aparat i służy również do bardziej przemyślanych i zaplanowanych zdjęć. Odpowiednie światło jest niezbędne do zrobienia dobrego zdjęcia.

W niektórych lokacjach od tego w jakiej godzinie zrobimy zdjęcie zależy czy będzie fajne, ciekawe, czy do niczego. Warto wiedzieć, gdzie o danej godzinie będzie słońce. Do tego celu właśnie używam aplikacji Sun Surveyor, dzięki niej mogę dokładnie sprawdzić w, którym miejscu  o określonej godzinie będzie słońce. Sprawdzam w niej również to, kiedy zaczyna się niebieska i złota godzina, czyli najlepszy czas na robienie zdjęć plenerowych.

foto_aplikacje

Jestem pewien, że przy użyciu aplikacji, które dziś opisałem (przy odrobienie chęci) każdy będzie w stanie zacząć robić dużo ciekawsze i przyjemniejsze dla oka zdjęcia. Oczywiście żaden aparat, ani aplikacja nie zmienią kompozycji Waszych zdjęć dlatego w kolejnym wpisie zdjęciowym podzielę się kilkoma najważniejszymi zasadami robienia dobrych ujęć.

Może Ci się również spodoba