Fotołowy #19 Atomium

atomium

Kryształ żelaza powiększony 165 miliardów razy. Brzmi ciekawie. Wygląda jeszcze ciekawiej. Moim zdaniem Atomium to największa atrakcja Brukseli.

Przygotowując ten tekst pobuszowałem nieco po internecie i natknąłem się na kilka ciekawych informacji związanych z tą niesamowitą budowlą. Po pierwsze jest już całkiem stara- została wybudowana z okazji wystawy EXPO, która odbyła się w Brukseli w 1958 roku. Nie wiem czy pamiętacie, więc przypomnę Wam, że również na EXPO powstała najbardziej znana wieża na świecie, czyli Wieża Eiffela.

atomium

Atom od kiedy pamiętam wydawał mi się ciekawy i zawsze chciałem go zobaczyć. Pierwszy raz spotkaliśmy się z nim kilka godzin przed wylotem na Jamajkę ale wtedy byłem totalnie zmęczony.  Nieprzespana noc i deszcz nie zachęcały do zachwycania się nad doskonałością tej bryły o 4 nad ranem.

atomium

2400 ton i 103 metry wysokości robią wrażenie. 9 kul, każda z nich ma średnicę 18 metrów. Liczby wydają się być większe niż rzeczywstość.

atomium

Niestety dopiero teraz dowiedziałem się, że na najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać i fotografować (!) panoramę Brukseli. To jest bardzo kuszący i zarazem jedyny powód żeby do Brukseli kiedyś wrócić.

atomium

atomium

Na koniec niespodzianka. Od dosłownie tygodnia zacząłem bawić się w montowanie filmów. Wszystkie moje dzieła dostępne są na kanale youtubowym. Oczywiście zapraszam do oglądania i subskrybowania kanału. A tutaj fotołowy w formie pokazu slajdów z muzyką:

Może Ci się również spodoba