Garda- jezioro, które musisz zobaczyć!

garda-566_1280

Połączenie skalistych zboczy Alp i turkusowej wody znanej z tropikalnych mórz na pewno na każdym zrobi wrażenie. W północnej cześć Włoch znajduje się najładniejsze jezioro jakie życiu widziałem. Jezioro Garda to obowiązkowy punkt pobyty we włoskich Alpach.

Pochodzę z miejsca, gdzie w zasięgu 20 kilometrów jest kilkanaście jezior. Od zawsze lubię wodę, ale to co zobaczyłem we Włoszech bije wszystkie dotychczasowe widoki na głowę. Nad jeziorem Garda byłem dwa razy. Pierwszy raz odwiedziłem i przespacerowałem miejscowość Riva del Garda. Kolejnym razem objechałem całe jezioro wzdłuż linii brzegowej i taką właśnie opcję zdecydowanie polecam.

Szybko się nudzę i spędzanie kilku godzin w jednej małej miejscowości to nie dla mnie. Objazdówka to idealne rozwiązanie, mogę prowadzić i zwiedzać jednocześnie czyli dwie rzeczy które bardzo, bardzo lubię. Jezioro jest na prawdę duże ma 55 km długości, od 4 do 12 km szerokości. W ciągu jednego dnia spokojnie, bez pośpiechu można objechać je autem.

Podróż najlepiej zacząć od miejscowości Riva del Garda. Warto też tutaj przespacerować się po nabrzeżu. Znajdziemy tu wiele ładnych zabudowań i małą ale bardzo ciekawą przystań. Jest też oczywiście masa kawiarenek i straganów nastawionych na turystów.

italy-50646_1280

Nie ma znaczenie, w którą stronę zaczniemy podróż, ja wybrałem wschodni brzeg. Droga przez większość czasu przebiega nad samym brzegiem jeziora zapewniając świetnie widoki, czasem wpada na chwilę do przybrzeżnych miejscowości. W okresie letnim warto odwiedzić park rozrywki Gardaland, który znajduje się w Castelnuovo del Garda.

Całoroczną i jedną z ciekawszych atrakcji jest natomiast półwysep Sirimone, na którym znajduje się zabytkowy zamek Scaligerich. Nie przepadam za zwiedzaniem ruin, ale uważam, że ten zamek warto odwiedzić. Ciekawie łączą się w nim grube obronny mury z kanałami wypełnionymi turkusową wodą, pełną kolorowych ryb. Aż chce się zarzucić wędkę.

castle-wall-141793_1280

Powrót zachodnim brzegiem nie dostarcza już nowych widoków. Zaliczamy kilka dłuższych tuneli i łapiemy kilka widoków jeziora z innej perspektywy. W niektórych miejscach pionowe ściany skalne schodzą prosto do wody, jezioro jest bardzo głębokie, w najgłębszym miejscu ma ponad 300 metrów głębokości.

Nad jezioro Garda spokojnie można wybrać się krótki urlop, będąc w okolicy koniecznie trzeba je odwiedzić. Jeden dzień to optymalny czas na najważniejsze punkty. Jeżeli komuś się spodoba zawsze można wrócić na dłużej.

 

Może Ci się również spodoba