Geoarbitraż, czyli gdzie pracować i gdzie wydawać

geoarbitraz

Od kiedy spędziliśmy pierwsze kilka dni na plaży w Indiach stwierdziłem, że takie życie bardzo mi odpowiada i fajnie byłoby żyć tak przez większą część roku … albo i nawet cały rok. Geoarbitraż może nam pomóc w tym, aby tak wyglądała nasza codzienność.

Temat pobieżnie opisałem w tym miejscu, skupiając się przede wszystkim na tym, jak wydajemy nasze pieniądze i co może nam dać rozsądne wydawanie. Dzisiaj podzielę się moją analizą na temat tego, gdzie możemy zarabiać najwięcej; pomysłami na to, jak możemy zarabiać oraz  najlepszym, czyli pięknymi i jednocześnie najtańszymi miejscami do życia.

Średnia płaca na świecie:

  1. Szwajcaria 4482, 12 EUR
  2. Dania 4176, 66 EUR
  3. Luksemburg 4102, 92 EUR
  4. Norwegia 3940, 04 EUR
  5. Irlandia 3794, 37 EUR

    27. Polska 868, 47 EUR

Zestawienie na podstawie forsal.pl

Co ciekawe dzięki stronie expatistan.com możemy porównać koszty życia w różnych krajach i miastach. Po zestawieniu wyszło, że koszty życia w Berlinie są o 29% wyższe niż w Dublinie. Natomiast zarobki szwajcarskie średnio są większe tylko o 15,34% od irlandzkich. Te krótkie zestawienie pokazuje do czego zmierzają moje rozważania. Mam na myśli to, że nie tylko ważne jest ile zarabiamy, ale też jakie mamy koszty życia.

Ciekawe sposoby zarabiania

Pomysły można mnożyć w nieskończoność, w komentarzach czekam na Wasze propozycje. Moim numerem jeden jest biznes MLM z dobrą międzynarodową firmą. Wynika to z jednego niezaprzeczalnego atutu tego biznesu, jakim jest możliwość uzyskiwania dochodów pasywnych. Możemy zbudować nasz biznes w wielu krajach i nie zależnie od tego gdzie aktualnie będziemy przebywać, wynagrodzenie będzie regularnie miesiąc w miesiąc zasilać nasz rachunek bankowy.

Możemy też oferować wiele usług przez internet. Od prowadzenia szkoleń przez projektowanie stron internetowych, czy chociażby naukę języków i prowadzenie korepetycji. Komunikacja przez internet przebiega coraz sprawniej, więc coraz więcej pojawia się również możliwości pracy przez internet. Jeżeli pracujemy przez internet, naszą pracę możemy wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi.

Najciekawsze miejsca do życia

geoarbitraz_mapa

Polecam stronę numbeo.com skąd pochodzi powyższa mapa, znajdziecie tam wiele ciekawych informacji dotyczących cen praktycznie na całym świecie. Ogólna zasada tej mapy jest bardzo prosta – im bardziej zielono, tym taniej.

Wg. danych z numbeo najtańsze jest życie w Indiach. Kolejne są Nepal, Tunezja i Algieria. Wskaźnik dla Polski wynosi 45,11, więc teoretycznie każdy kraj o niższym wskaźniku powinien być tańszy od Polski.

Moim zdaniem trzy najciekawsze miejsca z listy “tanich” krajów to Indie, Indonezja i Filipiny. W zakładce quality of life możemy zobaczyć statystyki dotyczące jakości życia w danym kraju. Indeks ten wynika z takich składowych jak między innymi zestawienie cen, poziomu opieki medycznej czy bezpieczeństwa.

Po wzięciu pod uwagę cen oraz poziomu jakości życia Indie wyglądają naprawdę zachęcająco. Sam jestem zaskoczony otrzymanymi wynikami. Jako najlepsze miejsce do życia od dawna wyobrażam sobie kraje Azji południowo-wschodzniej. Muszę przekonać się o wszystkim na własnej skórze. Celem następnej długiej podróży będzie Tajlandia. Również dlatego, że tam mogę rozwijać swój biznes.

geoarbitraz

Geoarbitraż to temat, o którym możecie dowiedzieć się więcej z podcastu Michała Szafrańskiego w, którym gościem był Piotr Motyl. (LINK)

Możemy pokombinować jeszcze jeden krok dalej. Prowadzić działalność w raju podatkowym, zarabiać w kraju z czołówki rankingu, który przedstawiłem, a żyć i wydawać w jednym z najtańszych krajów na świecie. Możliwości są praktycznie nieograniczone. W większości przypadków ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Może Ci się również spodoba