Jak bawić się długą ekspozycją

dluga_ekspozycja

Zamienić wodę w aksamit, uchwycić ruch obłoków na niebie, zrobić jasne zdjęcie ciemną nocą, to wszystko bez użycia lampy błyskowej.

Te właśnine efekty i wiele innych można uzyskać dzięki długiej ekspozycji. Od około miesiąca świetnie się bawię robiąc zdjęcia. Obejrzałem już prawie pół jutuba, więc pomysłów mam co niemiara. Najbardziej podobają mi się różne sposoby wykorzystania długiej ekspozycji.

długa_ekspozycja

Co to jest długa ekspozycja?

Najprościej mówiąc to otwarcie migawki na tyle długo, aż da to inny efekt niż standardowo wykonane zdjęcie. Cała magia polega na tym, że zdjęcie jest wykonywane przez 5, 10, 30 czy nawet 1245 sekundy. W praktyce oznacza to tyle, że na zdjęciu możemy zapisać wszystko co widział obiektyw w określonym czasie.

Mogą to być lekko rozmyte obiekty w ruchu, smugi światła zamiast aut fotografowanych w nocy albo woda zamieniona w aksamitną chmurę. Ten ostatni efekt podoba mi się najbardziej.

długa_ekspozycja

Jaki sprzęt jest potrzebny?

1. Aparat z możliwością manualnego ustawiania czasu otwarcia migawki.

2. Statyw. Można użyć stołka, drabiny, ławki. Liczy się kreatywność, a nie setki wydane na sprzęt. Mimo wszystko statyw bardzo się przydaje. Polecam poszukać używek na serwisach aukcyjnych. Ja kupiłem całkiem przyzwoity model za około 50 zł

3. Filtr ND. Tutaj zatrzymamy się dłużej. O ile w nocy nie potrzebujemy tego filtra, o tyle w dzień za bardzo nie poszalejemy bez niego. Najprościej mówiąc filtr ND to okulary słoneczne dla naszego aparatu. Możemy użyć filtra, który lekko zmniejsza dopływ światła ND2, ND4 albo mocno przyciemniający wręcz blokujący ND10 i więcej.

Można użyć zwykłego szkiełka spawalniczego, ale dużo trudniej odtworzyć później właściwe kolory podczas obróbki zdjęć.

dluga_ekspozycja

Szkiełko spawalnicze + 2 gumki recepturki + osłona przeciwsłoneczna= najtańszy filtr ND

Mimo kilkukrotnie większych kosztów polecam na początek kupić zestaw chińskich plastikowych filtrów, które dają duuużo lepsze efekty, a przede wszystkim są wygodniejsze w użyciu. Chodzi o podróby filtrów Cokin, czyli kwadratowe filtry wkładane do specjalnego adaptera, jednorazowo możemy używać do 3 filtrów.

dluga_ekspozycja

Skład zestawu: ramka do mocowania filtrów, adapter do zamontowania na obiektywie, filtry ND4, ND16, połówkowy ND2, etui i niewidoczna osłona

Mój zestaw kosztował 92 zł. Nie polecam kupować osłony, która ma służyć do ochrony filtrów kiedy mamy je na aparacie. Lepiej po prostu wszystko szybko rozmontować. Warto natomiast kupić osłonę przeciwsłoneczną. Ja jej nie mam i czasami mocno mi to przesadza.

długa_ ekspozycja

Fotografia to przede wszystkim zabawa, dlatego nawet kiedy planuję pocykać trochę fotek z długą ekspozycją. Mam oczy dookoła głowy i czasem zupełnie przy okazji udaje mi się uchwycić coś ciekawego po prostu skupiając się na interesującej kompozycji obrazu.

dluga_ekspozycja

Jeżeli podobają Wam się moje zdjęcia zapraszam do śledzenia mnie na:

FB

INSTA

500px

W kolejnych wpisach oprowadzę po okolicach Wiesbaden, a za jakiś czas wybierzemy się do Frankfurtu nad Menem.

Może Ci się również spodoba