Jak nie dać się naciągnąć przy wyjeździe do pracy

1

Przed kilkoma tygodniami podjąłem decyzję o wyjeździe za granicę. Zaraz minie miesiąc od kiedy jestem w Niemczech. Dziś powiem Wam jak skutecznie szukać pracy praktycznie w całej Europie.

Zanim zacznie się szukać pracy trzeba sprecyzować swoje oczekiwania. Przede wszystkim: gdzie chcę jechać, ile chcę zarabiać, co chcę robić i jak długo. Nie znając odpowiedzi na te podstawowe pytania bardzo trudno ruszyć dalej.

Kiedy już wiemy czego mniej więcej szukamy, możemy rozpocząć poszukiwania. Tutaj mamy do wyboru dwie drogi. Pierwszą, trochę trudniejszą, na której mam zamiar się skupić i drugą, prostszą, przed którą chcę Was tylko ostrzec.

Druga opcja czyli ta, którą zdecydowanie odradzam to wszelkiego rodzaju pośrednictwa pracy, agencje rekrutacyjne i masa innych legalnych albo i nie naciągaczy. Korzystając z usług takiej firmy ma się często nieco łatwiejszy początek, co często wiąże się z bardzo dużym kosztem. Pośrednicy za swoje usługi albo życzą sobie określoną kwotę, albo pobierają jakiś procent z każdej przepracowanej przez Was godziny. Zasada jest bardzo prosta- im dłuższy wyjazd planujecie, tym bardziej unikajcie wynagrodzenia, które będzie pobierane z każdej przepracowanej przez Was godziny. Czasem nawet przez kilka lat!

Zdecydowanie lepiej zapłacić z góry ustaloną kwotę. W takim przypadku też często podpiszecie umowę bezpośrednio z pracodawcą co będzie dodatkowym plusem i może wiązać się z dodatkowymi korzyściami, na które u pośrednika raczej nie możecie liczyć.

Jak zaoszczędziłem 400 euro

Ok, wracamy do opcji pierwszej, czyli samodzielnego załatwienia wszystkiego. Na początku taka perspektywa może nieco przerażać. Ale uwierzcie mi tak jest tylko na początku i tylko przez chwilę. Wiele ciekawych ofert pracy można znaleźć na stronie programu EURESi. Co ważne, oferty na tej stronie są w dużym stopniu bezpieczne, ponieważ pochodzą z wymiany ofert między urzędami pracy w różnych krajach UE.

Co najciekawsze pracę razem ze mną na tym samym stanowisku zaczęło około 30 osób z Polski, wszyscy oprócz mnie trafili tu poprzez pośrednictwo pracy. Każda z tych osób musiała zapłacić za to 400 euro! Naprawdę warto szukać pracy samemu.

Jeżeli ktoś dokładnie sprecyzuje w jakiej branży i regionie chce pracować, warto po prostu wysłać CV oraz list motywacyjny do firm, które nas interesują. Może okazać się, że akurat poszukują kogoś na nasze wymarzone stanowisko.

Kiedy już znajdziecie pracę,  również przez internet możecie znaleźć mieszkanie. Polecam jednak wynająć mieszanie lub pokój np. przez airbnb.com (rejestrując się z tego linku otrzymacie 94 zł do wykorzystania na noclegi-ja również). Około tydzień wystarczy żeby zaaklimatyzować się w nowym miejscu, poznać okolicę i dotrzeć do wielu ciekawych ofert, które nie zawsze są w internecie.

jak wyjechać za granicę

Najważniejsza jest decyzja, potem już jest z górki. Po drodze będzie sporo przeszkód, ale wystarczy potraktować je jak wyzwania, a nie jak problemu i wszystko dobrze się ułoży.

PS.Zaraz zaczynam wysyłać maile z ofertami współpracy do kilku okolicznych firm. Praca pracą, ale nie można zapominać o biznesie. Cius 🙂

Może Ci się również spodoba