Nie bądź jeleniem

jeleniem

W wielu dziedzinach trudno jest znaleźć fachowców. Wiele osób nawet jeżeli wie, kto jest fachowcem w danym temacie, to rzadko korzysta z jego usług bo nie są darmowe. Darmowe są najczęściej te rady, których zastosowanie okazuje się bardzo drogie.

Tak to już jest na świecie, że jeżeli ktoś jest dobry w tym co robi, to również dobrze na tym zarabia. Zdarzają się wyjątki, ale to nie temat na dziś. Dobry mechanik, prawnik, piosenkarz, architekt- oni i wielu innych zarabiają krocie jeżeli znają się na rzeczy.

Większość z nas ma w swoim otoczeniu osoby, którym za wiele w życiu nie wyszło Mają oni pod dostatkiem jednego towaru, którego w ich mniemaniu wszyscy potrzebują- “złote wskazówki”. Typowy wujek dobra rada zna się na wszystkim, ma coś do dodania w każdym temacie. Jest tylko jeden malutki problem. Przeważnie się myli.

Darmowa porada prawna raczej nie będzie dobra. Diagnoza postawiona przez znajomą pielęgniarkę zamiast doświadczonego specjalistę może powodować znaczne skrócenie żywota. Powierzenie swoich decyzji finansowych sąsiadowi, może szybko spowodować pojawienie się na końce wiele zer, niestety bez żadnej liczy przed nimi.

W każdej dziedzinie możemy znaleźć prawdziwego eksperta. W ważnych sprawach naprawdę warto usłyszeć poradę kogoś, kto zna się na rzeczy. Mało tego, warto zainwestować w dwie niezależne fachowe opinie. Oszczędzanie na nich może okazać się bardzo, bardzo drogie.

nie_badz_jeleniem

Ważne, żeby korzystać z rad praktyków, czyli kogoś kto ma to co nas w danej dziedzinie interesuje. Prawnik siedzący w więzieniu, chory lekarz czy zbankrutowany finansista nie są dobrymi doradcami. Dyplomy i tytuły są coś warte tylko przy szukaniu pracy. W życiu przydaje się praktyczna wiedza i doświadczenie.

Dobrze jest korzystać z wiedzy i doświadczenia właśnie tych, którzy zdobyli je w prawdziwym życiu. Takie postępowanie pozwoli uniknąć wielu bardzo bolesnych błędów i porażek. Nie warto uczyć się na swoich błędach, lepiej uczyć się na błędach innych i czerpać z ich doświadczenia.

Może Ci się również spodoba