Nie bądź jeleniem

jeleniem

W wielu dziedzinach trudno jest znaleźć fachowców. Wiele osób nawet jeżeli wie, kto jest fachowcem w danym temacie, to rzadko korzysta z jego usług bo nie są darmowe. Darmowe są najczęściej te rady, których zastosowanie okazuje się bardzo drogie.

Tak to już jest na świecie, że jeżeli ktoś jest dobry w tym co robi, to również dobrze na tym zarabia. Zdarzają się wyjątki, ale to nie temat na dziś. Dobry mechanik, prawnik, piosenkarz, architekt- oni i wielu innych zarabiają krocie jeżeli znają się na rzeczy.

Większość z nas ma w swoim otoczeniu osoby, którym za wiele w życiu nie wyszło Mają oni pod dostatkiem jednego towaru, którego w ich mniemaniu wszyscy potrzebują- “złote wskazówki”. Typowy wujek dobra rada zna się na wszystkim, ma coś do dodania w każdym temacie. Jest tylko jeden malutki problem. Przeważnie się myli.

Darmowa porada prawna raczej nie będzie dobra. Diagnoza postawiona przez znajomą pielęgniarkę zamiast doświadczonego specjalistę może powodować znaczne skrócenie żywota. Powierzenie swoich decyzji finansowych sąsiadowi, może szybko spowodować pojawienie się na końce wiele zer, niestety bez żadnej liczy przed nimi.

W każdej dziedzinie możemy znaleźć prawdziwego eksperta. W ważnych sprawach naprawdę warto usłyszeć poradę kogoś, kto zna się na rzeczy. Mało tego, warto zainwestować w dwie niezależne fachowe opinie. Oszczędzanie na nich może okazać się bardzo, bardzo drogie.

nie_badz_jeleniem

Ważne, żeby korzystać z rad praktyków, czyli kogoś kto ma to co nas w danej dziedzinie interesuje. Prawnik siedzący w więzieniu, chory lekarz czy zbankrutowany finansista nie są dobrymi doradcami. Dyplomy i tytuły są coś warte tylko przy szukaniu pracy. W życiu przydaje się praktyczna wiedza i doświadczenie.

Dobrze jest korzystać z wiedzy i doświadczenia właśnie tych, którzy zdobyli je w prawdziwym życiu. Takie postępowanie pozwoli uniknąć wielu bardzo bolesnych błędów i porażek. Nie warto uczyć się na swoich błędach, lepiej uczyć się na błędach innych i czerpać z ich doświadczenia.

Może Ci się również spodoba

 • Blau Blau

  Niezły tekst, z którym w pewnej części się zgadzam, a w pewnej – nie 😉

  Zgoda, co do stwierdzenia, żeby ignorować rady tych, którzy obiecują Ci złote góry, przepis na lepsze zarobki, a jak ich zapytasz dlaczego sami nie skorzystają ze swoich własnych wskazówek to im mina rzednie i zaczynają pokrętnie się tłumaczyć.

  Natomiast nie podzielam w 100% Twojego zdania co do nauki na cudzych błędach. Część naszego życiowego doświadczenia musimy nabyć popełniając błędy, bo tylko wtedy się czegoś nauczymy. Ważne, aby nie popełnić tego samego błędu dwa razy.

  Pozdrawiam i życzę błogosławionej niedzieli.
  Blau

 • Jest w Twoim wpisie dużo prawdy. Prawie nigdy nie wyjdzie nam na dobre słuchanie domorosłych ekspertów, czy jak to nazywasz, wujków “dobra rada”. To chyba nasza narodowa przypadłość – chcemy lepiej leczyć od lekarzy i być świętsi niż papież.

  Co do popełniania błędów, to również zgadzam się, że warto obserwować innych i wyciągać wnioski z ich zachowania, a najbardziej z popełnianych przez nich błędów. Jednak z drugiej strony wydaje mi się, że nie ma lepszej nauki, niż ta odebrana na własnej skórze.

 • Wiecie z tą nauką na błędach innych jest tak, że teorii brzmi to pięknie i sensownie dlatego o tym napisałem i staram się o tym pamiętać cały czas. W praktyce mimo wszystko ciągle popełniam wiele błędów i jeszcze więcej się na nich uczę 🙂

  • Blau Blau

   Właśnie o to chodzi!
   Zawsze powtarzam swojemu team’owi, że nie popełnia błędu tylko ten, co nic nie robi, a jednocześnie dodaję, że cała mądrość ludzka polega, aby popełnionego błędu nie dublować 🙂