Paryż w jeden dzień

paryz

Na poznanie Paryż a potrzeba kilku miesięcy albo nawet lat. Jednak jeśli wszystko dobrze się przemyśli, w jeden dzień można oblecieć wszystkie najsławniejsze miejsca.

Podczas pierwszego pobytu w Paryżu błądziliśmy i przez trzy dni zobaczyliśmy to samo, co podczas kolejnego pobytu udało nam się zobaczyć w ciągu jednego dnia, bawiąc się przy tym duuuużo lepiej i męcząc się duuużo mniej. Dlatego właśnie powstał ten poradnik.

Trasa obejmuje:

  1. Katedrę Notre Dame
  2. Luwr
  3. Place de la Concorde
  4. Wieżę Eiffela
  5. Champs-Élysées
  6. Montmarte, Sacré-Cœur
  7. Trocadero, czyli jeszcze raz wieżę Eiffela

Niezbędnym elementem realizacji planu jest karta komunikacji miejskiej. My używaliśmy karty tygodniowej, plan jest na jeden dzień i z tego co znalazłem w internetach, karta jednodniowa aktualnie kosztuje 12, 85 EUR. Zaczynamy 🙂

1. Katedra Notre Dame

paryz

Wakacje wakacjami ale trzeba wstać rano. Jedziemy linią metra nr. 4 do  stacji Cite lub Saint-Michel. Warto być na miejscu około 8-9 rano wtedy okolica zaczyna się budzić, rozstawiają się stragany i co najważniejsze nie ma jeszcze tłumów turystów z całego świata, którzy mnożą się w zastraszającym tempie po godz. 10.

Katedra jest naprawdę ładna i przyciąga uwagę, ale najlepsze jest w jej okolicy w zasięgu kilkuset metrów kilka mostów, z których można zobaczyć katedrę i całą okolicę z różnych perspektyw.

Okolice Notre Dame to aktualnie moje ulubione miejsce w Paryżu. Kiedy stoi się przodem do głównego wejścia i pójdzie się, za rzekę i pierwszy rząd budynków trafia się na małe uliczne pełne restauracji, straganów z pamiątkami itp, itd. Bardzo klimatyczne i przyjemne miejsce.

2. Luwr

paryz

Wracamy do linii metra nr 4 jedziemy do stacji Chatelet i tam przesiadamy się 7 lub 1 i jedziemy wysiadamy na Palais Royal Musee de Louvre.

Nigdy nie zwiedzałem Luwru w środku i na razie nie mam tego w planie.

Zostawiamy Luwr za plecami i idziemy przed siebie…

3. Place de la Concorde

paryz

Całkiem ładny plac, gdzie w pobliskim parku można chwilę odpocząć. Z Place de la Concorde doskonale widać już wieżę Eiffela. Bezpośrednio z placu po lewej stronie (stojąc tyłem do Luwru) jest piękny most, którym można przejść na drugą stronę rzeki, a potem już wzdłuż rzeki prawie pod samą wieżę.

4. Wieża Eiffela

paryz

Ze względów bezpieczeństwa aktualny wejście pod samą wieżę wygląda prawie jak odprawa na lotnisku, na szczęście nie ma kolejek i wszystko przebiega całkiem sprawnie. Na wieżę oczywiście można wjechać ale kolejki są ogromne i nas za każdym razem skutecznie odstraszają.

5. Champs-Élysées

paryz

Pora na najsławniejsza ulicę Paryża. Z pod wieży idziemy przez most na drugą stronę rzeki (tutaj można złapać autobus “na czuja” tak jak my to zrobiliśmy) albo po prostu znów przejść się nad rzeką. Za mostem skręcamy w prawo i idziemy Avenue de New York, aż do kolejnego dużego skrzyżowania (drugiego mostu), gdzie wchodzimy na Avenue de George V, która zaprowadzi nas już do Champs-Élysées. Punkt kulminacyjny to oczywiście Łuk Triumfalny.

6. Montmarte, Sacré-Cœur

paryz

Na stacji George V wskakujemy do metra nr. 1 jedziemy do stacji Concorde, gdzie szybko i sprawnie przesiadamy się na linię 12 do stacji Pigalle. Teraz nic prostszego, trzeba tylko iść cały czas pod górę. Na szczycie jest sławna Bazylika Sacré-Cœur. Wchodząc i schodząc pod górę mijamy klimatyczne uliczki wypełnione knajpami i straganami z pamiątkami. Jest też masa portrecistów.

Kiedy byliśmy w Paryżu za pierwszym razem właśnie Sacré-Cœur spodobało nam się najbardziej, tym razem podobało nam się najmniej. Tylko kilka lat minęło i wszystko obróciło się o 180 stopni.

7. Trocadero

paryz

Punkt kulminacyjny tego przepełnionego (może aż za bardzo) atrakcjami dnia. Trocadero, czyli widok na pięknie oświetloną wieżę Eiffela (zakładam, że tak nawet szybkie zaliczenie całej listy zajmie Wam cały dzień i będzie już ciemno kiedy dotrzecie do Trocadero).

Z Pigalle na Trocadero można pojechać metrem lub wybrać autobus nr 30 dzięki czemu unikniecie  przesiadek.

Kiedy jest już ciemno o pełnych godzinach wieża zaczyna migać tysiącami światełek. Mega fajny widok i super nagroda za cały dzień intensywnego zwiedzania 🙂

Dawno tak się nie rozpisałem, ale i tak mam wrażenie, że opisałem tylko w ekspresowym tempie gdzie na co się przesiąść ewentualnie gdzie kawałek przespacerować.

Teraz kolej na Was wyłapujcie promocje na tanie loty i podbijajcie Paryż.

PS. Przy kolejnej wizycie lepiej na spokojnie odwiedzić dwa- trzy ulubione miejsca i zatrzymać się w nich na dłużej.

Może Ci się również spodoba