Prawo Pareto – Prawo Sukcesu

arrows-167536_1280

Zasada Pareto, inaczej 80/20, na pewno znana jest każdemu kogo interesuje zwiększenie swojej produktywności. Można zaliczyć ją do jednej z bardziej powszechnych i elementarnych zasad. Na swoim przykładzie widzę jak dużo daje poważne potraktowanie tej zasady.

Pracować mniej, zarabiać więcej – każdy by tak chciał. Jest to niezmiernie trudne i nie wiadomo jak do tego dojść. Bzdura! Fakt, może to być nieco skomplikowane, ale tylko na początku. Kluczem do sukcesu jest obserwacja swoich działań, ich analiza i wyciąganie wniosków. Wszystko w oparciu o zasadę Pareto.

Punktem wyjścia do wdrożenia tej reguły jest jej dokładne zrozumienie. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona bardzo prosta, wręcz banalna … i przez to nie wiele osób nie docenia jej geniuszu.
Chodzi o to, że 20% czynności, które robimy przynosi 80% efektów, jakie chcemy uzyskać. Czasem ten stosunek będzie wynosić 70/30, czasem 90/10, to nie istotne. Najważniejsza jest główna myśl. Niewiele wykonywanych przez nas czynności przynosi pożądane rezultaty. Idąc dalej można dojść do wniosku, że większość naszych działań nie przynosi efektów. Tak właśnie jest.

W większości firm traci się ogromną ilość czasu  na szkolenia, spotkania i odprawy, które nic nie dają. Efekt, czyli zysk przynoszą np. spotkania z klientami, czas zmarnowany na bzdety zmniejsza ilość spotkać z klientami czyli rzeczywistych działań które mają sens. Nie twierdzę, że rozwój nie jest ważny – wręcz przeciwnie! Niestety coraz częściej dostrzegam tendencję do przeładowywania się wiedzą i wykorzystywania dosłownie kilku procent tego, co się wie. To najlepszy sposób działania jeżeli chcemy przekreślić porażkę. Lepiej dowiedzieć się dwóch rzeczy i zacząć je praktycznie wykorzystywać, niż dziesięć i nie wykorzystać żadnej.

Biznesu nie robi się na salach szkoleniowych, chyba że jest się organizatorem szkoleń. Działanie, wnioski, działanie, wnioski i tak w nieskończoność. To jest droga do sukcesu.


 

Jak zastosować zasadę Pareto w praktyce?

1. Przez cały tydzień zapisuj wszystkie czynności, które wykonujesz (jeżeli chcesz poprawić swoją skuteczność tylko w jednej dziedzinie zapisuj tylko czynności z tą dziedziną związane).

2. Po tygodniu dokładnie przyjrzyj się swojej liście i oceń jakie działania przyniosły konkretne, wymierne efekty (postaraj się wybrać około 20% czynności).

3. Przez kolejne 7 dni skup się tylko na tych czynnościach, które wybrałeś w poprzednim punkcie. Postaraj się również unikać czynności, które Twoim zdaniem dają najmniejsze efekty.

4. Powtarzaj to do momentu, aż znacząco zminimalizujesz ilość czasu, jaki poświęcasz na daną dziedzinę, nie pomniejszając przy tym uzyskiwanych wyników.

5. Raz na kilka miesięcy zaczynaj proces od nowa. Bardzo prawdopodobne, że znowu są czynności, z których możesz zrezygnować jeśli bardziej przyłożysz się do najważniejszych.


 

Schemat, który podałem w ciągu 1,5 roku pozwolił mi zwiększyć dochody o 20% i zmniejszyć ilość czasu, który poświęcam na pracę o 70%. Jestem pewien, że każdy może osiągnąć podobne, albo nawet lepsze wyniki. Wystarczy chcieć. Spektakularne wyniki nie przyjdą z dnia na dzień, ta metoda nie zrobi z Ciebie milionera w miesiąc. Ciągłe analizowanie swoich działań i ich korygowanie daję stuprocentową gwarancję sukcesu. Metodę tą można zastosować w każdej dziedzinie życia, dlatego uważam ją za tak bardzo istotną.

Może Ci się również spodoba