Samsung NX300 zmienił mnie na zawsze…

samsung_nx300Od kiedy kupiłem tą małą białą skrzynkę z pokaźną lufą stałem się fotografem. Do pełni szczęścia w byciu profesjonalnym fotografem brakuje mi tylko profilu na Facebooku “Daniel Malinowski Photography”.

A teraz już całkiem serio, od założenia bloga pojawiała się potrzeba robienia zdjęć lepszych niż robi mój Galaxy S4. Długo zastanawiałem się nad inwestycją w sprzęt. Główne dylematy, które  mnie trapiły to: jaka firma? Za ile? Czy jest mi to rzeczywiście potrzebne i czy będę w stanie tego do czegoś używać?

Od zawsze robiłem zdjęcia tylko telefonem i ze względu na wygodę nie myślałem nawet o zakupie aparatu. Przecież nikt normalny nie dźwiga dodatkowo sprzętu, jeżeli można kupić dobry telefon i mieć zadowalającą jakość zdjęć. Pewnie gdyby nie blog moje myślenie szybko by się nie zmieniło.

samsung_nx300

W Indiach poznałem kilka osób, które robią zdjęcia na poważnie. Kiedy porównałem ich zdjęcia z tych samych miejsc gdzie pstrykałem fotki telefonem, doszedłem do wniosku, że po powrocie kupuję aparat.

Samsunga miałem na oku już od dłuższego czasu. Przede wszystkim ze względu na jego wygląd. Planowałem zakup brązowego, ale zdecydowałem się ostatecznie na biały. Połączenie białej pseudoskóry i szczotkowanego aluminum wygląda rewelacyjnie.

Poczytałem trochę na necie i okazało się, że aparat nie tylko wygląda, ale robi też zadowalające zdjęcia. Szybko odpuściłem więc rozmyślania na temat tego czy nie lepiej kupić lustrzankę .

Pierwsze wrażenie

Na żywo aparat prezentuje się dużo lepiej niż na zdjęciach. Zapakowany jest w elegancki czarny matowy karton, dodatkowo każdy element jest zabezpieczony oddzielnym kartonem. Wszystko tworzy jedną zgraną całość.

Po wzięciu aparatu do ręki pierwszy rzuca się w oczy wyświetlacz. Jest naprawdę duży. Wszystkie elementy wyglądają na solidne i dokładnie wykonane.

W zestawie otrzymujemy:

  • za krótką ładowarkę (przewód ma tylko około 50 cm)
  • obiektyw 18-55mm (o obiektywie rozpiszę się więcej w dalszej części)
  • płytkę ze sterownikami (jeszcze jej nie użyłem)
  • Adobe Lightroom 4 (używam regularnie i jest super-  szkoda, że Samsung nie dodaje najnowszej wersji Lightrooma).
  • malutką lampę błyskową, użyłem jej raz i coś tam doświetla, natomiast nie mam porównania do innej, więc na jej temat nie będę się rozpisywał.

W ciągu kilku godzin poznałem całe menu i większość opcji z dwóch powodów po pierwsze nie ma ich mega dużo, po drugie wszystko jest logiczne i intuicyjnie ulokowane. Nawet laik taki jak ja od razu mógł zacząć zabawę.

samsung_nx300

Do roboty!

Aparat kupiłem przede wszystkim po to, żeby robić wszystko samemu. Dlatego od samego początku 99% zdjęć wykonuję w trybie manualnym, łącznie z ustawianiem ostrości. Po kilku dniach zacząłem łapać co i jak działa i udało mi się pstryknąc kilka niezłych zdjęć. Dużo nauki przede mną, ale jak na razie sprawia mi to dużo frajdy.

SAMSUNG CSC

Świetną funkcją jest przycisk iFn na obiektywie, dzięki któremu pokrętło ostrości może pomagać zmienić szybko np. ISO, otwarcie przesłony, otwarcie migawki i kilka innych opcji.

SAMSUNG

Wszystkie zdjęcia, które wrzucam w tym tekście to jpg prosto z aparatu nie poddane żadnej obróbce.

SAMSUNG

Obiektyw dołączony do aparatu jest całkiem spoko, ale moim zdaniem dużo ciekawszą opcją byłoby sprzedawanie samego body lub zestawów z innymi obiektywami Samsunga kompatybilnymi z tym aparatem. Teoretycznie 18-55mm jest najbardziej uniwersalny z całego zestawu obiektyw jednak chętnie wymieniłbym go na szeroki kąt i zoom.

SAMSUNG

Największa wada tego aparatu to brak wizjera. Podpatrzyłem na stronie, że do innych modeli można dołączyć wizjer w miejscu mocowania lampy błyskowej. Mam nadzieję, że do Nx300 też pojawi się taka możliwość. Aparat jest na polskim rynku od 2013 roku, więc pewnie się tego nie doczekam.

SAMSUNG

Przez to, że aparat jest już ładne kilka lat na rynku, jego cena jest bardzo zachęcająca. Kupiłem za nieco ponad 1200 zł w sklepie internetowym. Wydaje mi się, że w podobnej cenie trudno znaleźć godnego uwagi konkurenta.

SAMSUNG

Podsumowanie

Po kilkunastu pierwszych dniach użytkowania jestem zadowolony. Główne wady i zalety wrzucam poniżej.

Plusy

-wygląd

-zadowalająca jakość zdjęć

-niewielkie rozmiary

-duży i świetnej jakości wyświetlacz

-bardzo dobry stosunek ceny do jakości

Minusy

-brak wizjera

-baterię można ładować tylko w aparacie

-krótki przewód do ładowania

-narzucony obiektyw na start

Może Ci się również spodoba