Toscano Pastrengo

2015-03-15 10.24.32Pierwszy raz cygara Toscano spotkałem we Włoszech. Kilka miesięcy później stały się dosyć popularne w Polsce. Jednak Toscano Pastrengo – dokładnie ten rodzaj – nadal nie są ogólnodostępne na polskim rynku.

Pastrengo nie różni się w znaczący sposób od pozostałych cygar Toscano. Jest brzydkie, krzywe, bardzo twarde i wyjątkowo intensywnie pachnie.

20150314_170639_Richtone(HDR)

Wizualnie przede wszystkim odróżnia je czerwony pierścień z białym napisem PASTRENGO.

Przed odpaleniem z cygara unosi się zapach dymu wędzarniczego, wszystkie cygara wydzielają specyficzną woń. Wydaje mi się, że tytoń użyty do ich produkcji ma po prostu ten charakterystyczny zapach.

Od samego odpalenia cygaro emitowało ogromne ilości dymu. Zawsze mam problem ze sprecyzowaniem smaków cygar. Na pewno dym był smaczny, można było wyczuć smaki drzewne. W drugiej tercji pojawiły się lżejsze, czasem nawet słodkawe smaki. Przez cały czas dym był szorstki i lekko gryzący, jakby pieprzowy.

20150314_172754_Richtone(HDR)

To było moje drugie Toscano Pastrengo. Pierwsze spaliłem kilka miesięcy wcześniej. Wydaje mi się, że po kilku miesiącach leżakowania smaki stały się bardziej intensywne.

2015-03-15 10.23.45

Pastrengo nie różni się znacząco od pozostałych cygar Toscano, wydaje się być nieco bardziej intensywne w smaku. Na pewno jest warte spróbowania przez osoby, którym posmakowały podstawowe linie toskańskich cygar. Tak jak wszystkich cygar Toscano, tak również tego nie polecam osobom początkującym ze względu na dużą moc i nieco „gryzący” charakter.

Może Ci się również spodoba