Zdrowa oszczędność

zdrowa_oszczednosc

Czy oszczędzanie się opłaca? No właśnie… Teoretycznie wszyscy wiedzą, że oszczędzać warto, wręcz trzeba. W praktyce tylko mały procent ludzi ma jakiekolwiek oszczędności.

Najpierw zdefiniuje to, czym dla mnie jest oszczędzanie. Pierwsze skojarzenie z oszczędzaniem to zawsze zaciskanie pasa, odmawianie sobie czegoś, ogólnie nuda i nieprzyjemność. Ja oszczędzaniem nazywam zwiększanie określonej kupki kapitału. Nieważnie czy będzie to gotówka, akcje, fundusze inwestycyjne, metale szlachetne czy cokolwiek innego.

Trzymając się mojej definicji, oszczędzam głównie starając się zwiększać dochody. To pierwsza i główna droga. Druga- poboczna, ale równie ważna, to racjonalne wydawanie, na którym właśnie dzisiaj się skupię.

Zasady racjonalnego oszczędzania

      1. Kupuj tylko rzeczy potrzebne. 

Na każdym kroku jesteśmy bombardowani promocjami, super ofertami, propozycjami nie do odrzucenia. Najważniejsze, to nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Jedna z bardziej skutecznych technik sprzedaży, to właśnie wzbudzenie impulsu u kupującego. Zasada jest prosta – zanim cokolwiek kupisz, przed samą kasą zastanów się chwilę czy jest Ci to rzeczywiście potrzebne. Przy większych zakupach warto przemyśleć sprawę kilka razy.

     2. Olej znaczki, loga.

W wielu przypadkach znane popularne firmy oferują lepszą jakość niż firmy krzak. Ważne żeby zastanowić się czy różnica w cenie jest adekwatna do różnicy w jakości. Jeżeli nie, znane logo nic dla mnie nie znaczy, a wręcz przeciwnie- pokazuje głupotę kupującego

zdrowa_oszczednosc

      3.  Nie marnuj niczego.

Ten punkt mocno nawiązuje do punktu pierwszego. Jeżeli już coś kupisz to to wykorzystaj. Ciuch kupiony tylko po to żeby wrzucić go do szafy, zakupy spożywcze, których połowa po kilku dniach ląduje w śmietniku – wiadomo, to dosłownie wyrzucanie pieniędzy. Jeżeli masz ich za dużo, lepiej wrzuć je na moje konto (83 1910 1048 2944 5807 5684 0001 🙂 ). Przyjmuję wszelkie ilości.

      4. Gaś światło, zakręcaj kran.

Dokładnie tak jak w poprzednim punkcie marnując wodę, energię elektryczną czy ciepło wyrzucasz swoje pieniądze. Czy przy okazji czerpiesz z tego jakąkolwiek przyjemność? Wątpię. Kupując sprzęt AGD, wybieraj ten z najniższym zużyciem energii.

      5. Podnieś nogę z gazu.

Myśląc i przewidując w trasie, można naprawdę jeździć szybko, ekonomicznie i bezpiecznie. Kilka prostych zasad pozwala bez problemu zmniejszyć spalanie auta o jakieś 20%. Na swoim przykładzie zauważyłem, że kiedy jadę “z głową”, to ta sama trasa zajmuje mi niemal tyle samo czasu ( różnica maks 10 min na 100 km ), ale spalanie spokojnie zbijam przynajmniej o 1l/100km, czyli jest to znacząca oszczędność. Na moim przykładzie – robiąc ok. 1500 km miesięcznie, oszczędzam mniej więcej 800 PLN rocznie, czyli bilet w dwie strony do Dubaju!

      6. Nagradzaj się!

W oszczędzaniu podobnie jak we wszystkim najważniejsza jest dobra zabawa. O ile sam proces może być nieco monotonny i czasem nieprzyjemny, o tyle osiąganie kolejnych celów (np. “podróżnych”) jest super nagrodą. Dlatego jeżeli oszczędzamy na coś naprawdę dużego, warto wyznaczyć sobie nagrody za osiągniecie określonych pułapów. Niech to będzie nawet jakiś designerski firmowy gadżet absolutnie nie wart swojej ceny. Jeżeli bardzo nam się podoba po prostu go kupujemy. Pieniądze lubią krążyć i taki ekstra wydatek może otworzyć nam głowę na nowe możliwości.

Pamiętajcie. Nie chodzi o dziadowanie, a o rozsądek.
“Człowiek biedny ceni sobie każdą złotówkę, bogaty każdy grosz”

Może Ci się również spodoba